Proč mít agilní HR?

  • 30. 10. 2018
  • Pavel

HR v agilní transformaci

Přiznejme si to, HR je jedna z nejdůležitějších funkcí firmy. Hledá talenty, má na starosti odměňování a vzdělávání. Hlídá dodržování směrnic a docházky. HR také často tahá za nejrůznější firemní nitky.

HR může být největší blocker a zároveň podporovatel v případě agilní tranformace. Vlastně stejně jako management firmy.

Podívejme se na příklad. Ve firmě umíme dobře Scrum nebo Kanban, děláme ho 5 a více let, ale pořád to není ono. Chceme například dělat experimenty a tím vylepšit náš produkt. Tým napadne, že jedna zajímavá skupina budoucích zákazníků jsou nynější studenti. Tým se rozhodne udělat výzkum na vyské škole a HR mu to zatrahne, aby náhodou někdo ze studentů produkt neokopíroval. Jakou pak bude mít tým chuť k dalším experimentům a vylepšení produktu?

Představte si jinou situaci. Lidé z HR se účastní daily meetingů s vývojovými týmy a všimnou si, že tým má potíže s vylepšeními svých produktů. Protože lidé z HR nedávno absolvovali workshop s tématem Design Thinkingu (tj. jak vytvářet zákaznicky orientované produkty a služby), tak týmu navrhou, jak efektivně získat zpětnou vazbu a vytvořit špičkový produkt. Tým rád návrh přijme a vyzkouší. Zároveň se kolegové z HR inspirují a zavedou také denní meetingy, kam se může kdokoliv z firmy přijít podívat a trasparentně zjistit, co se děje například z obasti hiringu nebo odměňování.

Nová funkce HR

Funkce HR v agilní firmě je následující:

  • Leader a kouč agility – největší expert na agilní metody, který koučuje týmy
  • Podporovatel nového organizačního designu – společně pomáhá najít nový flexibilní a odolný model fungování
  • Centrální tým, který podporuje a ne přikazuje – tým, který poskytuje služby svým interním zákazníkům

Agilní HR není o nějakém radikálně jiném přístupu, ale o prozumění, jak ve firmě vzniká hodnota pro koncového zákazníka a z toho plynoucí možnosti, jak výslednou zákaznickou spojenost ovlivnit.

Druhou skupinou jsou interní zákazníci, kteří s HR týmem spolupracují a využívají jeho neustále se zlepšujících služeb jako kdyby si kupovali komerčně dostupnou službu.

Agilní HR má nyní ještě důležitější a náročnější roli. Je podstatným hybatelem agilní transformace a celkové úspěšnosti organizace.

Jestli se chcete dozvědět, jak na agilní HR prakticky, přijďte na náš workshop.