Lambo z Číny

Chinese Lambo

Podívejme se na zajímavou novinku z automobilového průmyslu. Tou je expanze čínského výrobce automobilů BYD v oblasti elektromobility. Je to moje srdeční záležitost, kterou se snažím pozorovat už delší dobu. Ale pojďme na to.

Od Baterií k EV

BYD, což znamená „Build Your Dreams“, byla založena v roce 1995 jako výrobce baterií a postupně se transformovala v jednoho z předních výrobců elektrických vozidel. 

Automobilka se proslavila svými dostupnými modely, které přinesly rozmanitost a volbu pro čínské řidiče. Růst byl taképodpořen investicí Warrena Buffetta, jehož společnost aktuálně drží asi 3% akcií.

BYD nyní nabízí více než 20 modelů elektrických vozidel a má ambiciózní plány na expanzi na mezinárodní trhy. Společnost plánuje vyvážet až 400 000 vozidel ročně, zaměřuje se na trhy v Evropě, Austrálii, a dalších regionech.  Pro zajímavost BYD překonalo Teslu v globálních prodejích už v roce 2022.

Co na to Škoda auto a další evropské automobilky?

Nedávno se BYD rozhodl vstoupit do segmentu luxusních vozidel s novou značkou Yangwang. Představili například “Superauto” za 150 000 dolarů, které se inspiruje designem Lamborghini, což lze chápat jako vstup do vyšší automobilové ligy.

Evropský trh a Maďarsko

Vstup na evropský trh vrhá BYD, stejně jako ostatním automobilkám, klacky pod nohy. Evropský trh je regulován striktními normami a dotacemi na elektromobily. Navíc, nová legislativa EU chce omezit přístup vozidel s komponenty vyrobenými v Číně k evropským dotacím na elektromobily.

V reakci na evropské regulace BYD oznámila výstavbu své první továrny na výrobu elektrických vozidel v Evropě ve městě Szeged v Maďarsku. Tato továrna, která bude první svého druhu postavenou čínskou automobilovou společností v Evropě, by měla vyrábět 200 000 vozů ročně jako součást postupného zvyšování výrobní kapacity​​​​.

Továrna bude využívat nejmodernější technologie a vysoce automatizované výrobní procesy k vytvoření přední světové výrobní základny pro nové energetické osobní vozidla. Maďarská vláda poskytla BYD finanční pobídky pro stavbu továrny​​.

Strategie značky BYD

Klíčem k úspěchu BYD je jejich schopnost inovovat a přizpůsobit se měnícím se tržním podmínkám. BYD kombinuje technologické inovace, jako jsou in-wheel motory a pokročilé funkce v segmentu SUV, s důrazem na design a luxus. Tato strategie umožňuje BYD oslovit širší spektrum zákazníků a rozlišit se od konkurence.

Dalším faktorem je jejich rychlá reakce na tržní poptávku a schopnost rychle uvádět na trh nové modely, což je zásadní v dynamickém prostředí elektrických vozidel. Díky tomu se BYD dokázala rychle adaptovat a udržet konkurenceschopnost.

BYD se snaží konkurovat nejen Tesle, ale i dalším světovým výrobcům jako jsou Hyundai a Kia. Doufejme jen, že Evropa nezůstane skanzenem a roztočí vlastní “elektro kola”.

Aktualizace: Trh a kapitalismus funguje! Tesla přitvrzuje

Nazaspěte a inovujte!

Vyplňte formulář a získejte úvodní konzultaci ZDARMA

Provozuje:
Agile Navigators s.r.o.
Lidická 700/19
602 00 Brno
IČ: 07440880
DIČ: CZ07440880