Case Study: Povolejte Interim Scrum Mastera!

master

Potřebujete restart, nový pohled na věc, máte pocit, že bublina okolo vás se zmenšuje a váš tým ne a ne vybočit z vyjetých kolejí? Nevěšte hlavu a povolejte do svých služeb Interim Scrum Mastera.

 

Víme, že firmy hledají flexibilitu a tak pro nás není problém být u zákazníka pouze na dobu, na jakou je potřeba – od pár hodin týdně až po full time. Když si zákazník se Scrum Masterem „nesednou“, je jednoduché Scrum Mastera „vyměnit“.

 

Do firem přicházíme “tabula rasa” bez předsudků a domněnek. Zakládáme si na dialogu se zákazníkem a přirozené změně ušité zákazníkovi na míru. Naši Scrum Masteři mají zkušenosti a znalosti, které byste od Scrum Mastera očekávali (viz článek Hledání Scrum Masterů). Mají ale i něco navíc a to naše zázemí, podporu a naše zkušenosti k pravidelné konzultaci pro efektivní naplnění cílů zákazníka.

 

Zážitky z praxe

Do týmu jsem byla povolaná v situaci, kdy Product owner zastával několik rolí a měl toho nad hlavu. V týmu vládla ponurá nálada = skoro se spolu nebavili, někteří se nemohli vystát, utápěli se v metodice, nebyl jasný směr, vize produktu, nedařilo se doručovat. Kde tedy začít?

 

Za mě je odpověď jednoduchá…u lidí tam získáte data, která potřebujete. Mluvila jsem se všemi. Společně s tímto jsem začala pozorovat jak tým vlastně funguje. Jak probíhají ceremonie. Pozorovala jsem zvyklosti i návyky. Kdo s kým se schází a kdo ne. Chodí tým společně na oběd, podniká mimopracovní aktivity? Navštěvují se v kancelářích? Vědí o sobě navzájem něco navíc? Pomáhají si, mluví v množném čísle, jsou proaktivni nebo spíše vyčkávají? Jaký mají přístup ke konfliktu, k chybě? Píší si emaily, zprávy nebo se zvednou ze židle?

 

Důležitým krokem, který následoval bylo zjištění očekávání od pozice Scrum Mastera. Čeho bych vlastně měla dosáhnout za půl roku, co zde budu působit? Je to reálné? A jak zjistím, že jsme se tam dostali?

 

Společně s týmem i s managementem jsme si ujasnili, že jdeme správným směrem a děláme to pravidelně.

 

No a … půl rok je skoro pryč … a nás to baví!

 

Jak hodnotili hlavní přínosy Interim Scrum Mastera samotní členo- vé týmu?

Zpětná vazba je základ. Rádi ji předáváme a rádi ji získáváme na naše působení v týmech, firmách. Jaké jsou hlavní přínosy Interim SM pro samotné členy týmu? Níže máte ukázku odpovědí:

 

“Zlepšení komunikace v rámci týmu. Zvýšení proaktivity členů v týmu.”


“Odstínění týmu od nepatřičných požadavků managementu, pomoc
při definování problémových věcí uvnitř týmu, vytváření „pohodové“ atmosféry.”

 

“Zlepšení komunikace týmu a vzájemného chápání jednotlivých rolí / částí (např. vývojový tým VS product owner), více teambuildingových aktivit, hlídání držení se tématu a času při schůzkách.”

 

„Odstínění“ týmu od vedení, jasné nastavení ceremonií a „dohled“ na výkonnost týmu bez vazby na vedení, pomoc se sebereflexí.“

 

“Zlepsila sa komunikacia v time. Zlepsila sa vymena informacii (hlavne info o problemoch, spatna vazba, …) medzi PO/PM a timom. Vedenie ceremonii (hlavne retrospektiva, pripadne nove podnety ako to skusit inak ak nam nieco nejde). Myslim ze SM ma doveru ludi pre riesenie problemov (vykopnutie problemu).”

Vyplňte formulář a získejte úvodní konzultaci ZDARMA

Provozuje:
Agile Navigators s.r.o.
Lidická 700/19
602 00 Brno
IČ: 07440880
DIČ: CZ07440880