Jaký je rozdíl mezi Produktovým Manažerem a Ownerem?

PM

Současný Software Development, a v podstatě jakýkoliv development si nedokážu představit bez Produktoveho managementu. Kontrétně člověka, který ve své roli nese zodpovědnost za produkt a nazývá se krásně česky “Produkťákem”.

Určitě jste už někdy potkali s Produkt’aky, ale každý z nich byl trošku odlišný od představy v klasické literature Produktového managementu, tak i v popisu různých agilních frameworků.

A tak se svým článkem objasním poněkuď tajemné role Produktového manažera, Product Ownera a pod. Jaké jsou vlastně rozdíly? Jaké jsou zodpovednosti? A proč je o tom tolik debat a holy wars?

Co říká slovník?

Produktový manažer (PM) je profesionální role, která je zodpovědná za vývoj produktů pro organizaci. Produktoví manažeři vlastní produktovou strategii (pro fyzické nebo digitální produkty), specifikují jeho funkční požadavky a spravují vydávání funkcionalit.

Podle Scrum Guide: Product Owner (vlastník produktu – PO) odpovídá za maximalizaci hodnoty produktu vyplývající z práce Scrum Týmu. Dodejme, že způsob, jakým to provádí, se může v různých organizacích, Scrum Týmech a u jednotlivců podstatně lišit.

Už rovnou vidíte, že PM a PO není to samé. A to nejen dle odpovědností, ale také způsobem, jak svoji roli plní se liší od organizace k organizaci. Teď si na chvilku představíme, že organizace může být jak malá, tak i korporátně velká. Produkt, který vyvíjí může být jednoduchá aplikace, nebo komplexní informační systém s mnoha millioným rozpočtem. Už možná rozumíte proč je o tom tolik diskuze a sepsání ideání job description jednou a pro všechny není reálné. Ale jak s tím začít?

Jak na to?

Prvním krokem může být, že vyjdeme z procesního frameworku a samotného produktu, který vyvíjí daná organizace (nebo se chystá). Až potom bych se dala do popisu rolí. Protože i např. Software Developer je velmi odlišný od Scrum Developera, jak v hard, tak i v soft dovednostech.

Často nastává situace, že při pohovoru na pozice PM nebo PO je „top“ dotazem např., jak se bude definovat zákaznická potřeba, jak se bude pracovat se zákazníkem a jaké k tomu využije nástroje? Ale v realitě člověk přichází do velkého korporátu, kde bude plnit tzv. “proxy” produktovou roli a se zákazníkem se nikdy v živote ani nepotká. Produktová rozhodnutí mu budou spíše “dána”.

Delegujte!

Druhou věcí je delegování. Může stát, že PM a PO koexistují spolu v jedné organizaci a produktu. Třeba v případě komplexního produktu s rozsálhlým marketingem a salesem. Klasickým rozdělením je to, že PM drží strategii a long term vision, včetně komunikace se zákazníkem. PO má na sobě komunikaci s výrobním týmem (většinou je to Scrum tým), a má zodpovědnost za short-term rozhodnutí. V podstatě takového PO můžeme pojmenovat Feature Ownerem.

V tomto případě je to férovější pojmenování napříč celou organizací. Naopak, je to často jediný způsob, jak přežít ve velkém a komplexním produktu. Ale klíčové je, aby rozhodnutí prováděl jen jeden, a všichni věděli kdo to je!

Delegovat se dá např. psaní user stories, ale nemůžete delegovat prioritizaci a rozhodování o tom jakým směrem půjde produkt. V případě nejasností se dostanete do situace, že jste si vlastníma rukama vytvořili konkurenci uvnitř jednoho produktu.

Zvažte, jestli role bude skutečným přínosem

Za třetí, k čemu může být Technical Product Manager/Product Owner užitečný? K čemu ho potřebujete? Je to další kategorie produktové role. Je odborníkem na předmět, který využívá své technické zázemí k překlenutí mezery mezi produktovou a technickou stránkou vývoje produktu.

Vlastně je to delegování technické části od „hlavního“ PM/PO, tak, aby Technical PM/PO mohl klidně mluvit s development týmem stejným jazykem. Zároveň třeba přináší specifickou znalost v dané tématice zákazníka. Zvažujte, jestli je to váš případ a jestli tuto roli potřebujete. Nedostávejte se do situace, že Technical PM/PO bude další Solution Architect, a tým bude dostávat místo požadavků od businessu pokyny jakým způsobem vyvíjet. Pro některé organizace je to samozřejmostí, ale jestli najímate Scrum Developera, který chce navrhovat řešení spolu s týmem, a chce mít otevřenou cestu k tomu jakým způsobem realizovat požadavky, tak Technical PM/PO bude zásadní překážkou.

Produktových rolí potkáváte určitě více, než jsem představila v tomto článku. V případě každé role se pečlivě ptejte, proč ji potřebujete ve vaši organizaci. Vyjasňete si, jak bude probíhat delegovaní, a nezapomeňme být transparentní napříč celou společnosti.

Pamatujte, že Produktový management je komplexní a náročná disciplína, kterou není snadné zvládnout. Stát se kompetentním Produktovým Manažerem nebo Produktovým Ownerem vyžaduje čas a úsilí. Nebojte se experimentů, učení se za běhu a nejlíp to vzít Agilním přístupem!


Kate Černikova (Product Coach)

Vyplňte formulář a získejte úvodní konzultaci ZDARMA

Provozuje:
Agile Navigators s.r.o.
Lidická 700/19
602 00 Brno
IČ: 07440880
DIČ: CZ07440880