Samořiditelný tým! Jak na to?

team

Prakticky všechny agilní metody počítají s tím, že agilní tým se řídí sám. Je tzv. self-managed. Co to ale vlastně znamená? Zbavíme se manažerů? Jak naučit tým být self-managed?

Tým bez manažera rozhodně neznamená tým bez managementu. Tj. tým bez schopnosti řídit a vylepšovat vlastní procesy, postupy, komunikaci, spolupráci s ostatními týmy, projektové řízení, atd.

Velmi často v naší praxi narážíme na to, že se všichni snaží tuto skvělou myšlenku aplikovat. Benefity jsou na první pohled zřejmé – úspora za manažera a optimální procesy a postupy, jelikož si je definují ti, kteří rozumí práci nejlépe a jsou v kontaktu se zákazníkem.

Tým

Asi se nebudeme zabývat obecně známými záležitostmi, jako jsou velikost týmu, lokace, struktura a podobně. Definic slova tým bude asi nepřeberně.

Podívejme se na to trošku jiným způsobem. Proč máme vlastně potřebu spolupracovat v týmu?

Vtip je v tom, že tu potřebu nemáme. Pro člověka je přirozená individuální, super-efektivní práce, bez potřeby vyjasňování, specializace, delegování, atd. Představte si majitele firmy, specialistu UX, grafika, programátora, testera a specialistu na marketing v jedné osobě, jak programuje e-shop. Rychlost a efektivita by byla neuvěřitelná.
Potřeba spolupráce vychází ze složitosti nebo rozsahu daného produktu nebo služby, v případě, že není jednotlivec schopen dosáhnout výsledného cíle sám.

Tým můžeme považovat za tým v případě, že:

  • má společný cíl
  • má dostatečné prostředky a dovednosti na to cíl doručit
  • jednotliví členové týmu se ke splnění cíle navzájem potřebují

Nesplňuje-li váš tým tuto definici, tak bude jeho vedení obtížné a samořízení v podstatě nemožné.

7 klíčů k self-managementu

 

Prostředí

Potřeba spolupráce vychází ze složitosti nebo rozsahu daného produktu nebo služby, v případě, že není jednotlivec schopen dosáhnout výsledného cíle sám.

Prostředí firmy nebo organizace je na prvním místě z důvodu, že bez „bezpečného“ prostředí nemohou self-managed týmy dlouhodobě fungovat a vzkvétat.

„Kompatibilita“ spolupráce mezi týmy musí být jasně zajištěna. Tj. musí být jasné jaké jsou vstupy od sousedních týmů a jaké jsou výstupy sousedním týmům a případně oboje směrem
k zákazníkovi. Zároveň je třeba mít vyjasněno, jak vzniká celková hodnota pro zákazníka a jak se na ní každý tým podílí.

 

Autonomie

Možnost rozhodovat o vnitřním (týmovém) fungování, samozřejmě za dodržení celofiremních organizačních principů, je dalším pilířem self-managementu. Organizační principy musí být komunikovány jasně, explicitně a všem. Pro úpěšné nastavení autonomie musíme dále vědět, jak pracovat s konfliktem, jak se rozhodujme, jak řídíme finance atd.

Čím více bude firemní byrokracie, tím méně autonomie bude tým mít. Doporučujeme přejít od byrokracie k Humanokracii.

 

Data

Aby se tým mohl efektivně a správně rozhodovat, tak potřebuje data. Zní to jako klišé, ale je to tak i u vás?

Daty jsou myšlena všechna aktuální dostupná data a ukazatele o výkonnosti procesů, spokojenosti zákazníků, nákladech, ziskovosti, zlepšování apod.

Ideální je i některá tato data sdílet a tím pomoci zlepšit celou agilní komunitu.

 

Společný cíl

Představte si fotbalové mužstvo, kde má každý jednotlivec jiný cíl. Někdo chce vyhrát, jiný dát nejvíce gólů, jiný si chce zaběhat a další zase popovídat s diváky. Nic moc, že?

Vyzkoušejte třeba OKRs. Jednoduchá metoda, jak transparentně zavést a řídit cíle napříč celou firmou.

 

Podíl na zisku – úspěchu

Každý člen týmu by měl vědět, jaké jsou týmové a z toho odvozené individuální cíle. Ale také to, co se stane, když cíle nejsou dosaženy, nebo naopak jsou překročeny.

V případě, že se daří, tak by měl každý mít podíl na společném úspěchu, který je přímo odvozený z podílu na celkovém úspěchu týmu.

Ovšem, zásadně ne něco jako celofiremní bonusy, ale podíl, který je napojený na týmovou produktivitu, kvalitu, nebo finanční zisk. A to v co nejkratším časovém období (např. týden, sprint, měsíc).

 

Individuální zpětná vazba

Nepočetněkrát jsme slyšeli následující:

Jak může agilita fungovat, když není nikdo konkrétní zodpovědný?

Co když v týmu někdo nefunguje, a nemáte po ruce manažera, aby to vyřešil?

Kdo toho flákače vyhodí?

Tajným, nezbytným a málokdy praktikovaným klíčem je specifická zpětná vazba v kontextu výkonnosti jednotlivce. Zejména frekventovaná:

  • Individuální zpětná vazba mezi členy týmu Individuální zpětná vazba napříč týmy
  • Individuální zpětná vazba od zákazníků
  • Individuální zpětná vazba od partnerů nebo dodavatelů

Není potřeba nic extra složitého, třeba zkusit nějakou přizpůsobenou formu NPS. Chce se to také nebát experimentovat a okusit i pár neúspěchů.

 

Leadership

A kdo to vlastně všechno zařídí?

Nikdo jiný než leadeři, ať už na manažerské nebo jakékoliv jiné pozici. Říkejme jim, jak chceme – servant nebo humble leadeři, na tom nezáleží.

Jako tajný bonus doporučuji prostudovat systém řízení Tomáše Bati, jednoho z prvních agilních leaderů.

Vyplňte formulář a získejte úvodní konzultaci ZDARMA

Provozuje:
Agile Navigators s.r.o.
Lidická 700/19
602 00 Brno
IČ: 07440880
DIČ: CZ07440880